Osoba niepełnosprawna, niezależnie od tego, czy ma upośledzenie umysłowe, czy też ma uszkodzone narządy zmysłu, bądź też jest niepełnosprawna fizycznie, potrzebuje wielu udogodnień. Naszym zadaniem – rodziny lub opiekunów jest starać się, by mogła samodzielnie – bez niczyjej pomocy, poruszać się i wykonywać różne czynności domowe.
Osoba niepełnosprawna potrzebuje czuć się dowartościowana, szczególnie w związku z samodzielnością. Dlatego opiekunowie bądź osoby przebywające w towarzystwie niepełnosprawnego, muszą wykazać się wielką cierpliwością. Niektórzy chętnie pomogliby lub nawet wyręczyliby taką osobę, ale jest to najgorsze co można zrobić – lepiej uzbroić się w cierpliwość i poczekać dłużej aż danej osobie uda się wykonać czynność.
Dlatego, w domu ważne są udogodnienia, które ułatwią poruszanie się niepełnosprawnym po przestrzeni domowej. W dzisiejszych czasach technologia goni technologię, zatem mamy do wyboru wiele możliwości, które ułatwią życie zarówno niepełnosprawnemu, jak i domownikom z nim mieszkającym. W jaki sposób? Na przykład, posiadając dźwigi dla osób niepełnosprawnych, opiekun nie musi pomagać poruszać się między piętrami – niepełnosprawny będzie w stanie sam sobie poradzić. Oczywiście wiele jest też uzależnione od głębokości niepełnosprawności danej osoby. Jednak nawet jeżeli jest to niepełnosprawność, która powoduje, że osoba nie jest w stanie zrobić nic samodzielnie – takie udogodnienia sprawią ulgę opiekunom i ułatwią im pracę.
Dla osób niepełnosprawnych umiarkowanie, prostszym i tańszym rozwiązaniem – jeżeli chodzi się o poruszanie w domu między piętrami – będzie schodołaz. Schodołazy to urządzenia, które mocuje się do schodów – niepełnosprawny może za ich pomocą wjechać na górę schodów lub zjechać. Jest to alternatywne rozwiązanie dla windy w domu – w końcu na windę nie każdego musi być stać. Schodołazy dzielą się na takie, które pracują samodzielnie oraz na takie, którymi trzeba sterować, ale i tak są wielką pomocą w życiu domowym rodziny z osobą niepełnosprawną.
Należy pamiętać, że potrzeba samodzielności osoby niepełnosprawnej jest taka sama jak nasza, więc nawet jeżeli zakładanie czapki zajmuje jej 10 minut – poczekajmy i pozwólmy jej zrobić to samej. Kiedy wyręczamy osobę niepełnosprawną, sprawiamy, że czuje się ona gorsza od innych ludzi, a przecież osoba niepełnosprawna – nigdy i w żadnym stopniu nie będzie gorsza od innych ludzi.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz