wtorek, 31 maja 2016

Na czym polega likwidacja barier architektonicznych?

windy dla niepełnosprawnych
Osoby niepełnosprawne codzienne spotykają tak zwane bariery architektoniczne. Niestety bardzo często dotyczy to także ich najbliższej okolicy, w tym miejsca zamieszkania. Do barier tego typu zaliczamy przede wszystkim schody. Innymi utrudniającymi osobom niepełnosprawnym życie elementami architektonicznymi mogą być wszelkiego rodzaju progi czy za wąskie drzwi. Osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o specjalne dofinansowanie z PFRON. Za zdobyte w ten sposób pieniądze można nabyć na przykład windy dla niepełnosprawnych.


Kto może starać się o środki umożliwiające likwidację barier?


O środki pieniężne, dzięki którym można nabyć urządzenia czy wykonać remont, może starać się każda osoba, która posiada orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Oprócz tego potrzeba zaświadczenia od lekarza, które stwierdza, że niezbędna jest likwidacja barier architektonicznych. W przypadku mieszkań lub klatki schodowej potrzebna będzie także zgoda właściciela budynku lub lokalu.


Gdzie szukać pomocy?


Zgodnie z rozporządzeniem ministerstwa pracy i polityki społecznej określane są szczegółowe zasady oraz warunki dotyczące dofinansowania. Zakres pomocy może być różny w zależności od danego centrum pomocy, więc warto wpierw zasięgnąć informacji na temat możliwości dostępnych w PCPR, w którego zasięgu się znajdujemy. Wszystkie potrzebne wnioski i dokumenty znajdziemy na stronie interesującego nas PCPR lub nabędziemy je bezpośrednio w placówce. Pamiętajmy, że sytuacja materialna wnioskodawcy nie jest głównym kryterium według którego rozpatrywane są wnioski. Komisja bierze pod uwagę także czynniki takie jak sytuacja zdrowotna czy stopień niepełnosprawności.

Wysokość dofinansowaniaMożliwe jest uzyskanie dofinansowania nawet w wysokości do 95% wartości poniesionych kosztów, co w przypadku instalacji urządzeń takich jak windy dla niepełnosprawnych może być bardzo pokaźną sumą. Pamiętajmy, że duże znaczenie mają nasze zarobki – kwota dofinansowania nie przekroczy piętnastokrotności naszych miesięcznych zarobków. Dofinansowanie dotyczy wszelkich prac związanych z likwidacją bariery architektonicznej oraz wszystkich potrzebnych sprzętów i materiałów budowlanych. Należy mieć na uwadze fakt, że nie dostaniemy zwrotu pieniędzy za wykonane przez nas wcześniej działania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz