poniedziałek, 6 czerwca 2016

Jak przystosować budynek do potrzeb niepełnosprawnych?

niepełnosprawni


Niestety w Polsce sytuacja niepełnosprawnych, w szczególności tych na wózkach inwalidzkich, nie jest najlepsza. Wszechobecne bariery architektoniczne sprawiają, że część osób nie jest w stanie funkcjonować w sposób normalny. Na szczęście sytuacja zmienia się na plus. Przy projektowaniu lub przerabianiu budynków warto wziąć pod uwagę kilka czynników, które ułatwia poruszanie się osobom starszym i niepełnosprawnym.


Specjalne miejsca parkingowe

W przypadku gdy prowadzimy działalność stacjonarną, taką jak na przykład prowadzenie sklepu czy restauracji, warto zadbać na naszym parkingu o wydzielenie specjalnych miejsc dla niepełnosprawnych. Powinny być one w łatwo dostępnym miejscu oraz cechować się poszerzonymi rozmiarami – w szczególności szerokością.

Wejście do budynku

Jeśli istnieje taka możliwość, wejście do budynku powinno być po prostu płaskie. Jednakże jeśli już są przed nim schody, powinien być także specjalny podjazd. Dodatkowo w znaczący sposób pomoże on kobietom, które wożą dzieci w wózku. Jeśli nie ma miejsca na podjazd lub zbocze przed budynkiem jest zbyt strome, można ubiegać się o dofinansowanie na jedno z urządzeń pomagających osobom niepełnosprawnym pokonywać schody. Najbardziej funkcjonalne będą specjalne platformy schodowe dla niepełnosprawnych. Dzięki nim w szybko i bezpieczny sposób osoba na wózku pokona schody. Przykładem dobrego wykorzystania urządzeń tego typu jest Wydział Filologiczny UŚ w Sosnowcu. Dzięki platformie schodowej osoba na wózku może zjechać na parter, na którym znajduje się kilka wind.

Windy dla niepełnosprawnych

Oprócz zwykłych wind warto także w budynku umiejscowić specjalne windy dla niepełnosprawnych, które cechują się zwiększonym rozmiarom. Dzięki temu osoba na wózku w łatwy sposób może manewrować w jej środku. Przykład urządzenia tego typu także znajdziemy we wspomnianym już budynku Wydziału Filologicznego w Sosnowcu.

Pomieszczenia

W pomieszczeniach przyjaznych osobom niepełnosprawnym powinno być dużo miejsca. Umożliwi im to komfortowe poruszanie się. Z kolei w drzwiach nie powinno stosować się progów. Nie przynoszą one żadnego pożytku osobom pełnosprawnym a osobie na wózku uprzykrzają życie. W łazienkach zawsze chcemy się czuć komfortowo. Łazienki często nie są projektowane z myślą o osobach niepełnosprawnych, lecz w dużej części nowych budynków, zarówno tych użyteczności publicznej, jak i tych prywatnych znaleźć można specjalne toalety przyjazne niepełnosprawnym. W pomieszczeniach przyjaznych osobom na wózkach powinna być pozostawiona duża przestrzeń umożliwiająca swobodne manewrowanie. Najczęściej jest to okrąg o średnicy około 150 centymetrów. Łazienki dostosowane dla osób niepełnosprawnych powinny być wykonane w taki sposób, aby jej użytkownik mógł z korzystać z pomieszczenia samodzielnie. Z tego też powodu zaleca się montaż wielu uchwytów.

To tylko lista podstawowych założeń, które spełniać powinien budynek przyjazny osobom niepełnosprawnym. Niestety lista wszystkich potrzeb jest bardzo duża, lecz na wiele projektów otrzymać można dofinansowanie PFRON.

1 komentarz:

  1. To prawda, bariery są na każdym kroku. Wszyscy powinni brać przykład ze sklepu Ikea - jeśli tam można to w innych miejscach także :D

    OdpowiedzUsuń