czwartek, 21 lipca 2016

Jak wybrać windy do domu?

windy do domu
Dom to w naszym życiu najważniejsze miejsce. To właśnie tutaj spędzamy czas z rodziną oraz odpoczywamy, jemy oraz śpimy. Jednakże to przyjazne miejsce łatwo może zmienić się w więzienie. Część ludzi uwięziona jest na parterze lub piętrze i nie może poruszać się po obrębie całego domu. Nierzadko, przez obecność schodów na zewnątrz, osoba starsza lub niepełnosprawna nie może samodzielnie wydostać się ze swojego miejsca zamieszkania.


Co można zrobić w takiej sytuacji?


Przede wszystkim można zaopatrzyć się w urządzenie, dzięki któremu osoba starsza lub na wózku będzie bezpiecznie mogła poruszać się po schodach – jako że są one jedną z barier architektonicznych można ubiegać się o specjalne dofinansowanie. Do zniwelowania problemu możemy użyć kilku różnych urządzeń. Powinniśmy wybrać jedno z nich, biorąc pod uwagę wiele czynników – przede wszystkim stopień niepełnosprawności oraz samodzielności osoby mającej z nich korzystać oraz rodzaj, długość i szerokość schodów. Do wyboru mamy trzy podstawowe typy urządzeń.

Pierwszym z nich są krzesełka schodowe. Windy do domu tego typu cechuje łatwy sposób sterowania, która odbywać się może na dwa sposoby. Osoba starsza lub niepełnosprawna może samodzielnie korzystać z przełącznika zamocowanego na jednym z podłokietników. Jeżeli jest to niemożliwe lub utrudnione, można skorzystać ze specjalnego pilota, którego obsługa dla nikogo nie powinna być skomplikowana. Krzesełka można montować na praktycznie każdym rodzaju schodów, Jest to możliwe dzięki zamontowaniu toru krętego, po którym porusza się transporter. Urządzenia tego typu nie zajmują dużo miejsca, gdyż bardzo łatwo można je złożyć tak, aby nie było przeszkodą dla innych mieszkańców domu. Z transporterami tego typu związane jest jednak jedno spore ograniczenie – osoba, która z niego korzysta musi być w miarę samodzielna. Z tego powodu z krzesełek nie skorzystają starsi i niepełnosprawni poruszający się na wózkach inwalidzkich.

Kolejną grupę urządzeń niwelujących bariery architektoniczne stanowią schodołazy. W ich obrębie wyróżniamy dwa typy – gąsienicowe i kroczący. Różnią się one zasadą działania. Te pierwsze wyposażone są w gąsienice, z kolei te drugie, w specjalny mechanizm kroczący, dzięki któremu urządzenia „wspina się” po schodach. Transportery tego typu to urządzenia, z których można korzystać wszędzie. Ze względu na ich niską wagę oraz niewielkie rozmiary bezproblemowo możemy przewozić je np. w samochodzie.

Do ostatniej grupy transporterów zaliczamy platformy schodowe. Windy do domu tego typu poruszają się po torze jezdnym, który montowany jest do słupków lub ściany nośnej. Obsługa platformy odbywa się za pomocą specjalnego panelu przywołującego, pilota lub przełącznika. Bezpieczeństwo platform schodowych gwarantują specjalne zabezpieczenia, wśród których przytoczyć można chociażby barierki.

Wybór odpowiedniego transportera należy dokładnie przemyśleć. Jednakże użycie niektórych z nich jest czasem niemożliwe. Wybierając windy do domu należy pamiętać, że osoby na wózkach nie skorzystają z krzesełek – dla nich najlepszą opcją będą platformy. Z kolei schodołaz to urządzenie mobilne, które potrzebuje operatora. Z tego powodu jego wybór jako urządzenia do domu może nie być najlepszy.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz