piątek, 1 lipca 2016

Schodołaz, czyli świetne urządzenie niwelujące bariery architektoniczne

schodołaz

Schodołaz jest transporterem, za pomocą którego osoba starsza lub niepełnosprawna w sposób komfortowy może pokonać schody. Stanowi on niezwykle mobilne urządzenie – można je w razie potrzeby łatwo złożyć i przetransportować w dowolne miejsce.
Ich niewielkie gabaryty sprawiają, że bez problemu zmieścimy jej w bagażniku nawet średniej wielkości samochodu osobowego. W przeciwieństwie do innych urządzeń likwidujących bariery architektoniczne schodołaz można bardzo szybko złożyć i rozłożyć. Urządzenie te, ze względu na sposób poruszania się podzielić można na dwie podstawowe grupy. Pierwszą z nich stanowią schodołazy kroczący, a drugą gąsienicowe. Obu typom pojazdów przyjrzymy się teraz szczegółowo.

Schodołaz kroczący

Nazwa transportera związana jest ze sposobem jego działania. Schodołaz ten bowiem jakby „kroczy”, pokonując stopień po stopniu. Urządzenia tego typu świetnie sprawdzają się na wąskich schodach. Możliwe jest to dzięki ich niewielkim rozmiarom oraz związanemu z tym łatwemu manewrowaniu. Ze względów bezpieczeństwa urządzenia zaliczane do tej grupy posiadają ogranicznik szybkości, dzięki któremu prędkość pokonywania schodów można dostosować do ich typu oraz do panujących warunków. Transporter kroczący w wersji standardowej sprzedawany jest wraz ze specjalnym wózkiem lub krzesełkiem. Zestaw ten bezproblemowo można złożyć i szybko schować, np. na czas transportu samochodem. Jednakże istnieje także możliwość zamontowania wózka już przez nas posiadanego. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami, ponieważ schodołaz kroczący trzeba wyposażyć w specjalne płozy umożliwiające podpięcie naszego wózka.

Schodołaz gąsienicowy

Schodołaz gąsienicowy, jak łatwo się domyślić, jest urządzeniem wyposażonym w specjalne gąsienice. Dzięki nim może najechać na schody i wjeżdżać lub zjeżdżać z nich. Spora rozpiętość gąsienic sprawia, że urządzenia tego typu zachowują się bardzo stabilnie. To z kolei pozwala na szybkie i komfortowe pokonywanie schodów. Gabaryty urządzenia większe niż w przypadku transporterów kroczących sprawiają, że schodołazy gąsienicowe lepiej sprawdzą się na nieco szerszych schodach. Aby mieć pewność, że z urządzenia można korzystać na naszej klatce schodowej, należy skontaktować się ze sprzedawcą lub inną osobą dobrze orientującą się w temacie niwelowania barier architektonicznych. Często wystarczy jedynie zrobienie zdjęcia schodów. Obsługa urządzenia jest na tyle łatwa, że każdy bezproblemowo już po kilku chwilach będzie je w stanie obsługiwać. Schodołaz tego typu umożliwia podpięcie praktycznie każdego wózka inwalidzkiego, co stanowi ich wielką zaletę.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz